Kiedy są niezbędne psychotesty?
Otrzymanie prawa jazdy wiąże się przede wszystkim z koniecznością odbycia stosownego kursu teoretycznego i praktycznego oraz otrzymaniem pozytywnego wyniku z egzaminu. Czasami jednak zdarza się też tak, że oprócz tego należy również odbyć psychotesty, które niesłusznie są kojarzone ze stresem. Wizyta u psychologa bowiem nie powinna wywoływać niepokoju – psychotesty mają na celu poprawić bezpieczeństwo na drodze. Kiedy dokładnie są konieczne?
Kategoria prawa jazdy a psychotesty
O konieczności przejścia psychotestów mówimy przede wszystkim w przypadku tak zwanych „zawodowych” kategorii prawa jazdy. Są to:
- kategoria C, która uprawnia do jazdy autem ciężarowym,
- kategoria D, która uprawnia do prowadzenia autobusów,
- kategoria E, która uprawnia do prowadzenia pojazdu z przyczepą.
W przypadku powyższych uprawnień oprócz kursu teoretycznego na prawo jazdy oraz tak zwanej praktyki psychotesty są konieczne, ponieważ pojazdy mają dużą masę, a niektóre są przeznaczone do przewozu znacznej liczby pasażerów. Wiąże się to z większym ryzykiem na jezdni. Przyszły kierowca powinien potrafić zachować zimną krew i w razie zdarzenia drogowego udzielić pomocy, natomiast w razie wystąpienia zagrożenia wiedzieć, jak zminimalizować jego skutki.
Zobacz także: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C+E?
Kiedy jeszcze psychotesty mogą być wymagane?
Zaliczenie psychotestów jest konieczne nie tylko w przypadku „zawodowych” kategorii prawa jazdy. Taki obowiązek mają też osoby zatrudnione w charakterze kierowcy nawet, jeżeli posługują się w pracy wyłącznie prawem jazdy kategorii B. W praktyce oznacza to, że psychotesty są obowiązkiem:
- kierowców karetek,
- kierowców wozów strażackich,
- kierowców innych pojazdów uprzywilejowanych,
- dostawców,
- taksówkarzy,
- kurierów.
Przypadkiem, który również zasługuje na uwagę, są kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek wykroczenia.